به نام خدا

 

    تماس با مدیر سایت/Contact  ایمیل من

 وبلاگ من-->

نگاهی به نسخه جدید لینوكس ردهت RHEL4

Open Source ,

دوشنبه 10 بهمن 1384

ترجمه: امین صفایی
ماهنامه شبکه - آبان 1384 شماره 59

اشاره :

سال 2002 را می‌توان سال ورود سیستم‌عامل لینوكس، تحت عنوان Red Hat Enterprise Linux یاRHEL به موسسات بازرگانی نامید. لینوكس اكنون با معرفی نسخه چهارم این سیستم عامل، قابلیت‌های فراوان، كارایی و امنیت بیشتری را برای كاربران به ارمغان آورده‌است.


 مزایای‌‌ RHEL4 رامی‌توان درچهارمورد زیر خلاصه كرد:‌‌ ‌
-‌ مطمئن ، توسعه یافته و استوار بر اساس كرنل لینوكس 6/2‌ ‌
- توانایی تأمین نیازهای امنیتی شبكه‌های بزرگ ‌
-‌ پیشرفت و كارایی از كامپیوترهای شخصی تا مركز اصلی اطلاعات
-‌ عملكرد استثنایی و توانایی كار با سیستم‌های 32 و 64 بیتی

‌این سیستم‌عامل یك پلتفرم بروز، امتحان شده اپن سورس و آماده برای استفاده توسط سازمان‌های بزرگ است. نسخه 4 این سیستم‌عامل، مشكلات كرنل لینوكس 6/2 را مرتفع كرده و با كارایی بیشتر برروی  سیستم‌های چند پردازنده‌ای نسبت به نسخه‌های قبلی عمل می كند.

مستندات خوب، یكی ازمزایای سیستم عامل ‌RHEL4 به شمار می‌رود كه در فرم‌های HTML و ‌PDF در نشانی زیر قابل دسترسی است:
http://www.redhat.com/docs/manuals/enterprise

RHEL4 یك نمونه خوب از پرو‌ژهای اپن سورس است كه لینوكس به بازار عرضه كرده ومی‌تواند نیازهای سازمان‌های بزرگ را از كامپیوترهای رومیزی تا اتاق‌های سرور برآورده سازد.

خواهید دید این مقاله نشان می‌دهد كه پس از تغییرات بسیار برروی ‌كرنل6/2، RHEL4 امنیت و كارایی بیشتری نسبت به نسخه‌های قبلی دارد.  سازمان‌هایی كه درحال حاضر از‌ RHEL3 استفاده می كنند، برای بررسی این  افزایش كارایی، می‌توانند نرم افزارهای خود را با این نسخه امتحان كنند تا ببینند كه آیا ارتقا به نسخه جدید ارزش دارد یا نه.  نسخه جدید را می‌توان از
‌rhn.redhad.com دانلود نمود.

برای بقیه مقاله روی ادامه مطلب کلیک کنید...

‌عواملی كه باید هنگام ارتقای سیستم یا مهاجرت به این سیستم‌عامل  مد‌نظرقرار داد، عبارتند از:

1- نوع  نرم‌افزاری كه می‌خواهید استفاده كنید.
2- سخت افزاری كه می خواهید برای راه اندازی نرم افزار از آن استفاده كنید.
اگر از نرم‌افزارهای تجاری و بازرگانی‌ای استفاده می‌كنید كه از لینوكس پشتیبانی می‌كند، ‌RHEL بهترین سیستم‌عاملی است كه لینوكس به شما پیشنهاد می كند. اگر به دنبال راه‌اندازی نرم‌افزار اپن سورس جدیدی هستید، RHEL یك پلتفرم جامع برای كار شماست. این پلتفرم دارای اجزایی بروزشده‌است كه از طرف لینوكس حمایت می‌شود واز ‌‌Fedora كامل‌تر است. این سیستم‌عامل همچنین یك سری توابع كتابخانه‌ای همراه دارد كه به كاربران امكان می‌دهد برنامه‌های خود را از  RHEL2.1 و RHEL3 كامپایل كنند.

نسخه رومیزی ‌RHEL ازكاربر یك كلاینت قوی می‌سازد. اما تفاوت زیادی با بسته‌های دسكتاپ لینوكس‌های دیگر ندارد. هرچند از Red Hat انتظار می‌رود كارایی بیشتری برای مدیریت سیستم RHEL تعبیه كند؛ مثلا با اضافه‌كردن ابزارهای مدیریت ساختاری كاربرهایی كه از ایستگاه‌های سان استفاده می‌كنند.

قیمت
قیمت نسخه سرور این سیستم عامل از 349 دلار برای RHEL ES با امكانات پایه‌ای تا 2499 دلار برای RHEL AS با امكانات و پشتیبانی گسترده است‌. RHEL ES می‌تواند از ltanium 2 ,intel x86 یا EM46T یا حداكثر 2 عدد پردازشگر ‌AMD64 پشتیبانی كند. از طرف دیگر ‌RHEL AS نسبت به RHEL ES پشتیبانی و قدرت بیشتری دارد. ازجمله برای ‌پلتفرم ‌IBM power Series، مین‌فرم‌ها، و انواع متعددی از پردازشگرها. این پشتیبانی گسترده، یكی ازمشخصات برجسته ‌‌‌RHEL4 است كه می‌توان گفت نسبت به سیستم‌عامل‌های Solaris 10 و Windows Server 2003 برتری دارد. 

ردهت همچنین اقدام به فروش نسخه‌های ایستگاه‌های كاری به قیمت 179 دلار(برای هر سیستم در سال) كرده‌است و نسخه رومیزی‌‌ RHEL  را به قیمت 70 دلار در سال به‌فروش می رساند.

‌كرنل 6/2 و برنامه های زمانبندی شده ‌‌ 
ردهت بعد از تغییرات و روزآمد سازی‌های فراوان روی پروژه توسعه كرنل، و همچنین آزمون‌های مختلف از نسخه‌های 2 و 3 لینوكس Fedora core،‌‌ كرنل6/2‌  را برای امور بازرگانی و استفاده انبوه انتخاب كرد. (لازم به ذكر است كه‌‌ RHEL4 به همراه ‌‌ ‌یك ‌‌كرنل تحت لینوكس 2.6.9 ارائه می شود). یكی از مهم‌ترین و ارزنده‌ترین پیشرفت‌ها در نسخه كرنل 6/2، زمانبندی ورودی/‌خروجی I/O بود كه با مرتب‌سازی درخواست‌های نوشتنی و خواندنی، كارایی دیسك را بالا می‌برد، و به سیستم‌عامل امكان می‌داد برای برنامه‌هایی كه همزمان اجرا می‌شوند، ازمقدار معینی دسترسی به دیسك استفاده‌كند.

‌كاربران با استفاده از ‌‌RHEL4 می توانند با ارسال یك آرگومان به ‌كرنل در زمان بوت كردن سیستم، یكی از‌‌ ‌چهار زمانبند ورودی/ خروجی  را انتخاب كنند. از آن‌جایی كه این سیستم‌عامل امور تنظیم I/O را به عهده دارد، زمانبند ‌ noop (اولین زمانبند) كه در محیط های مجازی استفاده می‌شود، از انجام این كار معاف می شود.

سه زمانبند دیگر  كه در مواقع نیاز مورد استفاده قرارمی گیرند، عبارتند از: ‌
- Anticipatory
- Deadline
- completely fair queuing) CFQ) گزینه پیش فرض در RHEL4

هریك از زمانبندهای ‌(‌Schedulers) بالا به صورت متفاوتی ورودی/‌خروجی دیسك را منظم می‌كند و هركدام براساس این‌كه چه نرم‌افزارهایی را اجرا می‌كنیم، مزایایی دارد. ولی راهنمای Red Hat در مورد این گزینه‌ها هیچ توضیحی نمی‌دهد. (اگرچه در ‌Linux Kernel Mailing list - ikml.org می‌توان اطلاعات مفیدی درباره این گزینه‌ها پیدا كرد).

لینوكس 6/2 و ‌‌RHEL4 حاوی یك زمانبند مخصوص هستند كه در سیستم‌های چند پردازنده‌ای، سیستم‌های چند هسته‌ای و پردازنده چندكاره نسبت به نسخه 4/2 با دقت بیشتری كار می‌كنند. ازجمله دیگر مزایای این نسخه می‌توان از خواندن كپی و روزآمدسازی یادكرد كه باعث افزایش سرعت عملیات در سیستم‌های چند پردازنده - كه به دسترسی و خواندن اطلاعات زیاد نیاز دارند - می شود.

‌همان‌طور كه توضیح داده شد، RHEL AS قدرت بیشتری نسبت به‌ ‌RHEL ES دارد. همچنین یكی دیگر از مزایای آن، پشتیبانی از انواع پردازنده‌هاست. به طور مثال، می تواند از‌‌ x86 یا‌‌ Itanium 2 پشتیبانی كند.

امنیت 
ساختار امنیتی در ‌RHEL شباهت بسیاری به دیگر محصولات لینوكس دارد. اگرچه ‌RHEL به واسطه پشتیبانی از‌‌ SELinux (امنیت پیشرفته لینوكس) به مدیریت سیستم در زمینه امنیت سیستم اجازه كار بیشتری می‌دهد.SELinux به  مدیران سیستم اختیارت بیشتری برای كنترل امنیت سیستم می‌دهد. ولی ایجاد، توسعه و رفع اشكال آن، مخصوصا در سیستم‌هایی كه در آن‌ها چند برنامه با هم اجرا می‌شود، كاری دشواربه نظر می‌رسد و احتیاج به مهارت زیادی دارد با این‌حال RHEL4 این كار را برای كاربران آسان‌تر كرده است.

‌‌ RHEL4 به صورت پیش فرض از یك سیاست هدف‌دار ‌‌‌(targeted policy) استفاده می‌كند كه محافظت از قسمت كوچكی از سرویس‌های سیستم كه مستقیما با اینترنت در ارتباط هستند و بیشتر مورد حمله هكرها هستند را به عهده می گیرد.  در RHEL4 می‌توان به صورت گرافیكی ساختار امنیتی را تغییر داد؛ مثلا یك فایروال جدید تنظیم نمود. هرچند بعضی مواقع برای اجرای دستورات پیشرفته و ساختاری SELinux كاربران باید از خط فرمان برای كنترل SELinuxها استفاده كنند. برای اطلاع بیشتر از ساختار امنیتی‌ ‌ SELinux در ‌‌RHEL4،‌ راهنمای جامع آن را می توانید از
این نشانی دریافت كنید.

یكی از امكانات دیگری كه ‌‌RHEL4 در اختیار كاربران قرار داده‌، ‌ExecShield است كه در واقع در نسخه‌های RHEL3 هم وجود داشت و ابزار مطمئنی است كه سیستم شما را  در مقابل  برخی از حملات مثل سرریزس بافر محافظت می‌كند. طبق تحقیقاتی كه از اول نوامبر 2003 تا 11 آگوست 2004 انجام شده،  این ابزارتوانسته است  از مجموع 16 حمله جدی به سیستم، با یازده حمله مقابله كند و از گسترش آن‌ها جلوگیری نماید.همان‌طور كه در نسخه‌های قبلی‌ RHEL كاربران می‌توانستند نرم‌افزارهای‌‌ ‌RHEL4 را نصب و روزآمد سازی كنند (به‌وسیله ارتباط با شبكه‌‌ ردهت با ‌RHEL up2date client)، در نسخه‌ای از ‌up2date كه همراه RHEL4 ارائه می‌شود مدیران سیستم می‌توانند بسته‌هایی از apt software repositories ,yum یا دایركتوری استاندارد استفاده كنند. همچنین مدیران سیستم می‌توانند به‌راحتی سیستم‌هایی كه نسخه RHEL3 دارند را با استفاده از‌‌up2date به‌‌ RHEL4 ارتقا‌دهند. وقتی برای اولین بار سیستم‌عامل جدید را نصب می‌كنید، SELinux به صورت پیش فرض فعال نیست و كاربران باید آن را فعال كنند؛ البته با مشكلات و ریزه كاری‌های فراوان. شایان ذكر است كه ردهت هم استفاده ‌‌up2date را جهت ارتقای سیستم‌عامل پیشنهاد نمی‌كند و به جای آن به كاربران توصیه می‌كند برای روزآمد سازی سیستم، با دیسك Preboot Execution Envionment) PXE) سیستم را راه‌اندازی كنند، كه نرم افزار‌‌ Anaconda installer را اجرا می كند.

ارتقای سیستم‌ها بین سیستم‌عامل‌های FedoraCore به وسیله نرم‌افزارهایی مثل yum كار آسانی است و اگر RHEL هم  از این سازوكار استفاده می كرد، خیلی از مشكلات روزآمد‌سازی سیستم‌ها كمتر می‌شد. اگر‌چه RHELدر برخی ابزارهای مدیرتی ضعیف عمل می‌كند، برخی از امكانات این سیستم‌عامل می‌تواند برای  مدیران سیستم بسیار مفید باشد. مثلا نسخه 4 این سیستم عامل، دارای یك ابزار بروز و بسیار سودمند برای آسان كردن مدیریت داده‌های اطلاعاتی در سیستم‌هایی با چند دیسك می‌باشد. این‌ ‌ابزار Logical Volume Manager) LVM) نام دارد. برنامه راه‌اندازی ‌Anaconda) RHEL4) به‌‌صورت پیش فرض از LVM استفاده می‌كند. ولی این امكان را نیز به كاربر می‌دهد كه سیستم را به صورت استاندارد پارتیشن بندی كند. اگر چه ‌LVM  ابزاری بسیار سودمند  درسیستم عامل RHEL4 است،  هنوز از RAID (سیستم‌هایی كه از چند هارد‌دیسك برای اشتراك یا كپی همزمان استفاده می كنند) پشتیبانی  نمی كند و مدیران ‌ردهت‌  قول داده‌اند كه این موضوع در نسخه‌های جدید اعمال شود. از طرف دیگر ‌‌RHEL4 شامل یك كلاینت گرافیكی  بسیار ابتدایی جهت مدیریت LVM است كه در آینده امید می‌رود پیشرفته تر گردد.‌

ابزارهای مدیریتی


فرق زیادی در ابزارهای مدیریتی ‌RHEL4 با نسخه های قبلی این سیستم‌عامل وجود ندارد. در حقیقت از آنجایی كه مدیران سیستم در این سیستم‌عامل دستورات را توسط ‌خط فرمان‌ وارد می كنند و وقت زیادی را صرف تایپ و اصلاح این دستورات می‌نمایند، می‌توان گفت كه ابزارهای مدیریتی در این سیستم‌عامل‌ها نسبت به سیستم‌عامل‌هایی مثل ویندوز سرور 2003 یا Novel SuSE9 از كارایی كمتری برخوردار است و مدیر سیستم باید وقت زیادی را صرف كند؛ مخصوصا در تنظیم ساختار امنیتی SELinux. هرچند این مشكل مدیران سیستمی است كه تا به حال با ‌RHEL كار نكرده‌اند و تازه می‌خواهند از این سیستم‌ها استفاده كنند. از طرف دیگر‌RED HAT راهنمای استفاده خوبی در مورد استفاده از این ابزارها در اختیار مدیران سیستم قرار می‌دهد كه از
این نشانی قابل دریافت  است.
     


بقیه مطالب وبلاگ l یک مثال ساده در ماکرو نویسی
l ایجاد یک ماجول در ماکرو
l اولین درس ماکرو
l آغاز ماکرو نویسی در اکسل
l تبلت پی سی چیست؟
l سیستم عامل آندروید چیست ؟
l ملکه تبلت‌ درCES 2011 کیست؟
l چگونه یك متخصص امنیتی شوم؟
l تحلیلى اقتصادى از تاثیر اینترنت و فناورى اطلاعات بر بازارها و موسسات بیمه‌
l راه‌اندازی بزرگ‌ترین مرکز فناوری دنیا در چین
l معرفی MRTG به عنوان نرم افزار Monitoring شبکه
l نرم‌افزار یک ‌بیستم صادرات هند را شامل می‌شود
l سایت انستیتوی فیلم آمریكا
l What is Chief Information Officer
l مدیریت زنجیره تأمین با استفاده از فناوری‌های بی‌سیم و موبایل

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو