به نام خدا

 

    تماس با مدیر سایت/Contact  ایمیل من

 وبلاگ من-->

راهنمای خرید: هرآنچه كه باید درباره MP3 Player بدانیم

MP3 Player ا ,

یکشنبه 16 بهمن 1384

مترجم: میلاد امیریان‌فر
پنجشنبه 10 شهریور 1384

اشاره :

در این مقاله خواندنی سعی شده است به‌طور كلی معایب و مزایای یك MP3 Player بررسی شود تا در نهایت با جمع‌بندی خودتان بتوانید برای خرید یا عدم خرید آن‌ها تصمیم بگیرید.


مقدمه:
می‌توان MP3 Player ها را جزء یكی از بزرگ‌ترین ابداعات صنعت ساخت وسایل پخش موسیقی قابل حمل، به‌حساب آورد. آن‌ها نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر خود مثل واكمن یا CD-Man بسیار كوچك‌تر و نیرومندترند و با قابلیت‌های بسیار زیادی که دارند اصلاً با آن‌ها قابل مقایسه نیستند.
دریافت مستقیم فایل موسیقی از اینترنت، اجرای میكس دلخواه روی آهنگ، ضبط صدای محیط و یا صدای خودتان، گوش كردن به رادیو و ضبط همزمان برنامه‌ها یا آهنگ‌های رادیو، افزایش مقدار حافظه و ... بخشی از امكانات فوق‌العاده‌ای است كه امروزه  MP3 Player  در اختیار شما گذاشته‌است.

در این مقاله سعی شده است به‌طور كلی معایب و مزایای یك   MP3 Player معرفی شود تا در نهایت با جمع‌بندی خودتان بتوانید برای خرید یا عدم خرید آن‌ها تصمیم بگیرید.

برای خرید یك MP3 Player  باید فاكتورهای متعددی را در نظر بگیرید. در اینجا مهمترین آن‌ها در پنج دسته تقسیم‌بندی شده است  كه به ترتیب به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

برای بقیه مقاله روی ادامه مطلب کلیک کنید

 – خوب یا بد؛ مسئله این است!
بهتر است قبل از خرید هر چیزی از مزایا و معایب آن به خوبی مطلع شویم تا بعداً دچار مشكل نشویم. به جرأت می‌توات گفت: بزرگ‌ترین و شاید اصلی‌ترین امتیاز MP3 Player نسبت به سایر دستگاه‌های پخش موسیقی قابل حمل، ذخیره كردن تعداد زیادی فایل موسیقی دلخواه در فضایی كوچك باشد. به عبارت دیگر شما با استفاده از MP3 Player می‌توانید همواره مجموعه‌ای از آهنگ‌های دلخواه خود را همراه داشته باشید و هر وقت كه از یكی از آن‌ها خسته شدید می‌توانید به راحتی آن را پاك كنید و با آهنگی دیگر تعویض كنید و این‌كار را بارها بدون افت كیفیت پخش انجام دهید. این مزیت، شما را از حمل ده‌ها نوار كاست یا CD به همراه خود بی‌نیاز می‌كند. ضمناً یادآور می‌شویم كه روی CDها تنها یك بار می‌توانید آهنگ‌های دلخواه خود را كپی كنید و نوار كاست هم بعد از چند بار ضبط، دچار افت كیفیت زیادی می‌شود، ولی این اتفاقات در MP3  نخواهد افتاد.

از امكانات دیگر MP3 Player  می‌توان به امكان برنامه‌ریزی پخش اشاره كرد. كسانی كه از یك یا دو آهنگ خاص بیشتر لذت می‌برند می‌توانند دستگاه را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی كنند كه ابتدا آن چند آهنگ و سپس سایر آهنگ‌ها را پخش کند. تنظیم زمان پخش، طن صدا و حالت پخش (POP، Classic و Rock و ...)، انجام میكس‌های گوناگون، پخش رادیو FM و ضبط مستقیم از آن، داشتن ورودی Line-in برای ضبط آهنگ از دستگاه‌های پخش دیگر، قابلیت ارتقای حافظه و نمایشگر و ... از دیگر امتیازات یك  MP3 Player  خوب است كه در هنگام خرید باید به آن‌ها توجه كنید.‌
از بارزترین معایب این دستگاه‌ها، قیمت بالای آن‌هاست. اگر برای شما ذخیره یك ساعت موسیقی كافی است، مشكل زیادی در تهیه هزینه آن نخواهید داشت، اما اگر اصرار دارید كه در هر جا و مكانی، هر موسیقی‌ای را كه دوست دارید، بشنوید، شاید به یك شغل خوب یا یك عموی پولدار احتیاج پیدا كنید!
البته همان‌طور كه گفتیم بعضی از  MP3 Player ها می‌توانند از كارت حافظه نیز پشتیبانی كنند كه اگر هم‌اكنون در خریدMP3 Player  با حافظه بالا مشكل دارید، می‌توانید متناسب با بودجه خود یكی از آن‌ها را تهیه كنید و بعداً به حافظه آن‌ها اضافه كنید.
 
2 – انواع مختلف، بهای مختلف
MP3 Player  را می‌توان به سه دسته كلی تقسیم كرد: مدل‌های خانگی، شخصی و ماشینی (برای اتومبیل).
 MP3 Player خانگی معمولاً ظاهری شبیه DVD  دارد و می‌تواند فایل‌های MP3  را از روی CD پخش كنند. با توجه به امكانات متعدد این نوع از MP3 Player  و توجه بر این نكته كه شما چقدر به استفاده از همه امكانات اصرار دارید، قیمت آن‌ها متغیر است و به چند صدهزار تومان هم می‌رسد.

آن نوع ازMP3 Player  كه در اتومبیل‌ها مورد استفاده واقع می‌شود، درست مثل پخش اتومبیل در جلوی داشبورد قرار می‌گیرد. انواع دیگری از آن‌ها درست مثل نوع خانگی خود هستند و برخی دیگر به شما اجازه می‌دهند آهنگ‌های MP3  را روی بلندگوهای اتومبیل بشنوید. (البته امروز با استفاده از دستگاهی جدید به نام Airwave، می‌توانید آهنگ‌های یك MP3 Player  شخصی را روی باندهای اتومبیل بشنوید). این نوع MP3 Player ها نسبتا گران هستند.

بالاخره سومین و آخرین نوع آن‌ها كه در این مقاله قرار است بیشتر درباره آن‌ها بدانیم، انواع شخصی MP3  است كه خیلی كوچك و سبك هستند كه باعث می‌شود به راحتی در جیب یا دست قابل حمل باشند. قیمت این محصولات از 40-50 هزار تومان تا 500 هزارتومان متغیر است. ادامه این مقاله بر MP3 Player  شخصی متمركز است.

3 – ویژگی‌های اصلی
 
وزن و اندازه: برای بسیاری از مردم داشتن وزنی سبك، دلیل خوبی برای خرید است و خیلی وقتتشان را صرف آن می‌كنند. همچنین اغلب مردم دوست دارند كوچك‌ترین نوع را تهیه كنند.

یك تجربه: اگر دستان بزرگی دارید یا انگشتان شما چاق است، از خرید یکMP3 Player كه كلیدهای ریز و كوچكی دارد، حتماً صرف‌نظر كنید. زیرا این ویژگی شما سبب می‌شود نتوانید به درستی كلیدها را فشار دهید و بعد فكر می‌كنید كه MP3 Player شما خراب است و ... . پس حتماً در هنگام خرید مدلی را تهیه كنید كه با دستان شما سازگار باشد.

فرمت پخش: هم‌اكنون از بین فایل‌های فشرده موسیقی می‌توان به فایل‌های دیگری غیر از MP3 نیز اشاره كرد. كه MP3 Player می‌تواند آن‌ها را پخش كند. مثلاً فرمت WMA متعلق به شركت مایكروسافت است یا Real Network از فرمت G2 یا RM استفاده می‌كنند كه امروزه گسترش زیادی پیدا كرده‌اند. خیلی از‌MP3 Playerها می‌توانند هر سه فرمت را پخش كنند و بعضی دیگر هیچ فرمت دیگری غیر از MP3‌را تشخیص نمی‌دهند. حتی برخی دیگر می‌توانند برای پخش فرمت‌های آینده (مثل MP4) بروز شوند. این‌كه MP3 Player شما تنها بتواند فایل‌های.MP3 را پخش كند نشانه ضعف آن نیست. چون اصلاً برای پخش آن‌ها ساخته شده است، ولی اگر از فرمت‌های دیگر نیز پشتیبانی كند، یك امتیاز برای شما محسوب خواهد شد.

حافظه و نوع آن: بیشتر  MP3 Player از یك حافظه داخلی استفاده می‌كنند. كه معمولاً بین 5  تاMB 64 متغیر است. یك MP3 Player با حافظه 64 MB به‌ طور متوسط می‌تواند در حدود یك ساعت موسیقی را در خود ذخیره كند. برخی دیگر از MP3 Playerها از كارت‌های حافظه استفاده می‌كنند و برخی دیگر كه به آن‌ها گسترش‌پذیر نیز می‌گویند، از هر دو قابلیت بهره‌برداری می‌نمایند.

كارت‌های حافظه نیز انواع مختلفی دارند. مثل:MMC (Multi Media Card) ، Smart Media، Compact Flash وMemory Stick (برای محصولات شركت سونی). MP3 Player  گران‌تر، از یك هارددیسك استفاده می‌كنند. البته با این‌كه در یك هارددیسك می‌توان صدها هزار فایل موسیقی ذخیره كرد، باید به قیمت بالای آن و لزوم احتیاط در جابه‌جایی آن (برای پرهیز از ضربه خوردن و صدمه دیدن) نیز توجه كرد.

نوع باتری و عمر آن: معمولاً  MP3 Player می‌توانند از دو نوع باتری استفاده كند. یا یك باتری درونی قابل شارژ یا باتری‌های قلمی معمولی (قابل شارژ و غیرقابل شارژ) اگر از  MP3 Player‌‌ای كه باتری قلمی مصرف می‌كنند استفاده می‌كنید، بدانید كه در برخی مدل‌ها باید نوع باتری خود (قابل شارژ یا غیرقابل شارژ) را انتخاب كنید و بعد از  MP3 Player استفاده كنید. با این نوع باتری‌ها تا 35 ساعت (بسته به نوع باتری) می‌توانید موسیقی گوش كنید.
نوع دیگری نیز از MP3 Player‌ باتری‌های لیتیم توکار یا NiMH قابل شارژ استفاده می‌كنند كه با یك شارژر كه در بسته خود  MP3 Player است شارژ می‌شود. این نوع MP3 Player  با هر بار شارژ، 8 تا 10 ساعت كار می‌كنند.
روی سایت
www.batteries.com می‌توانید اطلاعات جامع و كاملی درباره بیش از 3500 مدل باتری NiMH و آلكالاین كه در بیشتر MP3 Playerها از آن‌ها استفاده می‌شود، به دست می‌آورید.

صفحه نمایشگر:  MP3 Player شما باید دارای صفحه نمایش باشد تا گزارش دقیقی از نام آهنگ، وضعیت صدا، و نوع پخش، مقدار باقی مانده شارژ، ترتیب پخش، و ... را به شما ارائه دهد. همچنین باید حتماً قابلیت دید در شب را نیز داشته باشد تا در تاریكی هم بتوانید از صفحه نمایش استفاده كنید.

نقل و انتقال: برای آن‌كه بتوانید روی  MP3 Player خود آهنگ كپی كنید، باید آن را به رایانه خود متصل كنید. بالاترین بازده سرعت در اتصالات: 
Firewire (IEEE-1394) یا در USB 2.0 قابل دسترسی است. پس بهتر است  MP3 Player شما یكی از این دو را پشتیبانی كند.

نرم‌افزار: معمولاً همراه با  MP3 Player یك CD نیز به شما ارائه می‌شود كه نرم‌افزارهایی متعددی برای استفاده ازMP3  روی آن‌ها وجود دارد، نرم‌افزارهائی كه استفاده از آن‌ها باعث می‌شود لذت بیشتری در كار با MP3 Player خود ببرید. ضمناً از اینترنت نیز می‌توانید نرم‌افزارهای گوناگونی را دریافت كنید.‌ برای نمونه به سایت نرم‌افزار MusicMatch Jukebox مراجعه كنید.

سازگاری: اگر شما بهترین  MP3 Player را با بهترین نرم‌افزارها و زیباترین شكل بخرید تا زمانی كه با رایانه شما سازگاری نداشته باشد، به هیچ دردی نمی‌خورد. بنابراین مطمئن باشید كه رایانه شما از لحاظ اتصالات، درگاه‌ها و نصب نرم‌افزارهای موردنیاز، حتماً با  MP3 Player انتخابی شما سازگار باشد.


4 – ویژگی‌های پیشرفته 

رادیو FM: برخی از  MP3 Player درون خود یك تیونر رادیو هم دارند كه هر زمان كه از شنیدن موسیقی خسته شدید، می‌توانید رادیو گوش كنید. مدل‌های جدیدتر به صورت مستقیم از رادیو صدا را ضبط می‌كنند و معمولاً می‌توانند 20 تا 30 ایستگاه را در حافظه خود ذخیره كنند. البته در هنگام حركت ممكن است كمی هم صدای خش‌خش بشنوید كه به این علت است كه تیونر آن‌ها معمولاً خیلی قوی نیست و ضمناً آنتن هم ندارند.

ضبط صدا: با بهره‌گیری از یك میكروفون صدای داخلی،  MP3 Player می‌توانند با كیفیت قابل قبولی صدای محیط را ضبط كنند. خیلی از آن‌ها تنظیماتی دارند كه قبل ازضبط می‌توان نوع دیجیتایز شدن آن‌ها (مثلا PCM)، نوع ضبط كانال (Stereo یا Mono) و ... را مشخص كرد.

اعلام مقدار باقی مانده باتری: خوب است بدانید كه چقدر از باتری مصرف كرده‌اید و چقدر دیگر موجودی دارید و كی باید باتری را عوض یا باتری آن را شارژ كنید.

كنترلرهای اكولاریزر: این توانمندی‌ها قابلیت‌هایی است كه براساس آن می‌توان اكولایزر پخش را تغییر داد تا متناسب با نوع آهنگ به كیفیتی بالاتر برسیم.

پخش اتفاقی: برای آن‌كه از پخش ترتیبی موسیقی‌ها خسته نشوید، این ویژگی آهنگ‌ها را به‌طور اتفاقی پخش می‌كنند.

ادامه پخش به صورت خودكار: این ویژگی این امكان را فراهم می‌كند كه ادامه‌های آهنگ‌های خود را از جایی كه قبلاً  MP3 Player را خاموش كرده‌اید، گوش كنید.

حمل با خیالی آسوده: برخی از شركت‌ها كیف‌هایی را همراه  MP3 Player ارائه می‌دهند كه می‌توان آن‌ها به كمربند بست و آن را داخل كیف گذاشت. برخی دیگر دستبندی می‌دهند كه  MP3 Player به راحتی در آن قرار می‌گیرد و با امنیت كامل می‌توان آن را حمل كرد. برخی دیگر هم بندهای گردنی ارائه می‌دهند كه می‌توان  را مثل گردنبندی آویزان كرد تا راحت‌تر قابل دسترسی باشند.

ضد آب بودن: بهتر است این خاصیت هم در  MP3 Player وجود داشته باشد تا اگر خواستید در استخر هم موسیقی گوش كنید، مانعی نداشته باشید!  :)

5 – ضمائم 

اغلب ابزارهای موردنیاز یك  MP3 Player همراه با آن‌ها ارائه می‌شود، ولی بدانید حداقل مواردی را كه باید هنگام خرید به شما ارائه كنند، یك هدفون و یك آداپتور AC و كابل‌های اتصال خواهد بود. سایر موارد مثل كنترل از راه دور و كارت حافظه و ... بسته به نوع مدل ارائه خواهد شد.
در آخر هم توجه شما را به این نكته جلب می‌كنیم كه قبل از خرید قطعی، از گارانتی آن نیز اطلاع پیدا كنید. شركت ارائه دهنده گارانتی را بشناسید و از معتبر بودن آن اطمینان حاصل كنید. سعی كنید محصولی را تهیه كنید كه بالاترین زمان گارانتی را داشته باشند.
روی برگ گارانتی را نیز با دقت بخوانید و تاریخ شروع آن را، كه معمولاً به میلادی است، حتماً در نظر بگیرید و مراقب باشید كه خیلی از زمان آن نگذشته باشد. روی برگ گارانتی، باید شماره سریال وجود داشته باشد. حتماً آن را با سریال روی دستگاه یا جعبه آن تطبیق دهید. تا بعداً دچار مشكل نشوید.

نکاتی که در اینجا مطرح شد، مهمترین مواردی است كه باید در هنگام خرید  MP3 Player به آن‌ها توجه كرد. باید به خیلی از مسائل توجه نمود، تا بتوان یك پخش‌كننده MP3 خوب و مناسب خرید و از كار با آن لذت برد.


بقیه مطالب وبلاگ l یک مثال ساده در ماکرو نویسی
l ایجاد یک ماجول در ماکرو
l اولین درس ماکرو
l آغاز ماکرو نویسی در اکسل
l تبلت پی سی چیست؟
l سیستم عامل آندروید چیست ؟
l ملکه تبلت‌ درCES 2011 کیست؟
l چگونه یك متخصص امنیتی شوم؟
l تحلیلى اقتصادى از تاثیر اینترنت و فناورى اطلاعات بر بازارها و موسسات بیمه‌
l راه‌اندازی بزرگ‌ترین مرکز فناوری دنیا در چین
l معرفی MRTG به عنوان نرم افزار Monitoring شبکه
l نرم‌افزار یک ‌بیستم صادرات هند را شامل می‌شود
l سایت انستیتوی فیلم آمریكا
l What is Chief Information Officer
l مدیریت زنجیره تأمین با استفاده از فناوری‌های بی‌سیم و موبایل

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic