به نام خدا

 

    تماس با مدیر سایت/Contact  ایمیل من

 وبلاگ من-->

انتخاب چاپگرهای مناسب برای شبكه‌

سخت افزار ,

سه شنبه 22 فروردین 1385

ترجمه: بابك احترامی
ماهنامه شبکه - شماره 50

اشاره :

وقتی تعداد كامپیوترهای شما بیشتر از یكی است، منطقی است كه آن‌ها را به یكدیگر متصل كنید و از مزایای شبكه استفاده كنید. مهمترین مزیت و در واقع كاربرد اصلی شبكه، استفاده از منابع و دستگاه‌ها به صورت اشتراكی است. منظور از منابع، فایل، سی‌دی درایو، فضای هارد دیسك، چاپگر و نظایر آن است كه مورد نظر ما در این مقاله خاص چاپگر است. در یك دفتر كار كوچك با تعدادی انگشت‌شمار كامپیوتر، به جای این كه برای هر كامپیوتر یك چاپگر مثلاً 200 هزار تومانی بخرید، می‌توانید فقط یك چاپگر بخرید (كه حتی گران‌تر و بهتر باشد) و همه كامپیوترها را به آن وصل كنید. درست است كه تجهیزات و ادوات شبكه‌سازی هم هزینه‌هایی دارند، اما مطئمن باشید مزایای استفاده از شبكه به این هزینه‌ها می‌ارزد.


منبع: پی‌سی مگزین - آگوست 2004

دفاتر خانگی، شركت‌های كوچك و شركت‌های متوسط هر كدام شرایط متفاوتی در خصوص راه‌اندازی شبكه و نصب چاپگر اشتراكی دارند. به اشتراك گذاشتن چاپگر در شبكه می‌تواند از طریق دستگاهی موسوم به print server صورت بگیرد. این دستگاه، یك وسیله كوچك و جمع و جور است كه به عنوان یك node به شبكه متصل می‌شود (یعنی آدرس IP می‌گیرد) و چاپگر به آن وصل می‌شود.
 
روش دیگر این است كه چاپگر را به یكی از كامپیوترهای معمولی شبكه وصل و آن را share كنید. هر كدام از این روش‌ها شما را نهایتاً به هدفی كه دارید می‌رسانند، یعنی چاپگری خواهید داشت كه تمام كامپیوترها آن را می‌بینند و می‌توانند اسناد را به وسیله آن به چاپ برسانند. اما این كار چاپگر شما را به یك <چاپگر شبكه> (یعنی چاپگری كه مخصوص شبكه طراحی و ساخته شده باشد) تبدیل نمی‌كند.

امروزه تمام چاپگرهای شبكه خودشان دارای كانكتور شبكه هستند. این كانكتور همان چیزی است كه در پی‌سی به آن كارت شبكه یا NIC می‌گویند، ولی در چاپگر با این كه عملاً كارتی وجود ندارد باز هم به آن NIC می‌گویند. به هر ترتیب این NIC است كه اتصال چاپگر را به شبكه فراهم می‌سازد. البته چاپگر باید بتواند با سیستم عامل شما كار كند.

مثلاً برای شبكه‌های Apple باید چاپگری را انتخاب كنید كه از پروتكل AppleTalk پشتیبانی كند.
امروزه تقریباً تمام چاپگرهای شبكه به صورت توكار صفحات وب‌مانندی دارند كه امكان مشاهده وضعیت چاپگر و تغییر تنظیمات را از طریق مرورگر وب به كاربر می‌دهند. چنین قابلیتی برای كادر خدمات فنی در یك شركت بزرگ بسیار ارزشمند است، چرا كه مجبور نیستند برای انجام هر كاری به سراغ خود چاپگر بروند (كه معمولاً در طبقات دیگری مستقر است). ولی حتی اگر چاپگر كنار شما هم باشد، باز هم دستكاری و مشاهده تنظیمات از طریق مرورگر وب خیلی آسان‌تر و بهتر از پانل كوچكی است كه روی خود چاپگر تعبیه شده است.

امتیاز دیگر چاپگرهای شبكه نسبت به چاپگرهای معمولی این است كه از طریق نرم‌افزارهای مدیریت شبكه می‌توان از راه دور به مدیریت و نگهداری آن‌ها پرداخت. اگر تعداد چاپگرهایی كه در شبكه شركت شما وجود دارند زیاد باشد، با گروه‌بندی آنها می‌توانید راحت‌تر به مدیریت آن‌ها بپردازید. در ادامه در این باره بیشتر صحبت خواهیم كرد.

دفاتر خانگی و كوچك
 اگر در منزل خود مشغول به كار هستید یا دفتر كار كوچكی دارید، احتمالاً می‌دانید كه كار كردن در یك محیط بسته و كوچك چه مشكلاتی دارد. در چنین محیطی، طبیعتاً باید بهترین استفاده را از فضا كرد و كم كردن تعداد چاپگرها جا را برای وسایل و دستگاه‌های مهمتر باز می‌كند.

 

درون و برون‌ چاپگر شما

حافظه‌
 بعضی چاپگرها برای چاپ یك صفحه كامل با بالاترین كیفیت ممكن، به حافظه‌ای بیشتر از حافظه استاندارد خود احتیاج دارند. بعضی دیگر برای به كار بستن تكنیك‌هایی كه منجر به بالا بردن سرعت چاپ می‌شوند به حافظه RAM اضافی احتیاج دارند. اگر ظرفیت RAM استاندارد یك چاپگر متفاوت از حداكثر ظرفیت RAM آن است، سعی كنید بفهمید این حافظه اضافی را برای چه منظوری مورد استفاده قرار می‌دهد.

هارد درایو

بعضی چاپگرها برای نگهداری فونت‌ها از هارد‌درایو استفاده می‌كنند. بعضی دیگر با استفاده از هارد درایو ویژگی‌هایی چون چاپ خصوصی را به مرحله اجرا می‌گذارند.

پردازنده‌

پردازنده یك چاپگر هر چه سریع‌تر باشد، سرعت آن در چاپ اسناد و تصاویر پیچیده بیشتر می‌شود. چاپگری كه موتور آن سریع اما پردازنده آن كند باشد، اسناد را سریع بیرون می‌دهد ولی در چاپ عكس و گرافیك كند عمل می‌كند. بعضی چاپگرها اصلاً پردازنده ندارند و در عوض از پردازنده كامپیوتر استفاده می‌كنند. بنابراین سرعت این چاپگرها بستگی به سرعت كامپیوتری دارد كه به آن وصل هستند.
درگاه شبكه‌
 برای اتصال چاپگر به شبكه یك پورت كافی است منتها باید دقت كنید كه این پورت با شبكه شما سازگاری داشته باشد. اكثر قریب به اتفاق شبكه‌ها از معماری اترنت استفاده می‌كنند.

زبان چاپگر

 زبان چاپگر مجموعه‌ای از فرامین است كه برای كنترل چاپگر به كار می‌روند. PCL و PostScript دو زبان متداول برای چاپگرهای شبكه هستند. زبان PCL توسط شركت HP ابداع شد و كلاً سریع‌تر است. زبان PostScript توسط شركت Adobe ابداع شد و عكس و گرافیك را بهتر چاپ می‌كند. بسیاری از چاپگرهای شبكه هر دو زبان را می‌شناسند.

اگر شبكه را از قبل در دفتر كار خود به راه انداخته‌اید و حداقل یك چاپگر هم در اختیار دارید،
 لازم نیست print server بخرید تا چاپگر را مستقیم به شبكه وصل كنید. بلكه می‌توانید چاپگر را در همان كامپیوتری كه به آن وصل است share كنید. در این حالت، دستور پرینتی كه از كامپیوترهای دیگر برای چاپ یك سند صادر می‌شود، از طریق این كامپیوتر به انجام می‌رسد. برای به اشتراك گذاشتن چاپگر، كافی است به قسمت properties چاپگر خود رفته و از صفحه Sharing به ویندوز بگویید كه می‌خواهید چاپگر را share كنید. بعد از این كار باید درایور چاپگر را روی بقیه كامپیوترها نصب كنید.

قابلیت به اشتراك گذاشتن چاپگر و به چاپ رساندن اسناد از بقیه كامپیوترها زمانی امتیاز مضاعف محسوب می‌شود كه بیشتر از یك چاپگر در مجموعه خود داشته باشید، مثلاً وقتی یك چاپگر لیزری تك‌رنگ خود را به یك كامپیوتر و چاپگر رنگی را به كامپیوتری دیگر وصل كرده‌اید. با این روش می‌توانید بدون هیچ هزینه‌ای از هر دو استفاده كنید. مزیت اصلی این روش این است كه نیازی به خرید print server ندارید و عیب آن این است كه كامپیوتری كه چاپگر به آن وصل است همیشه باید روشن باشد. البته این موضوع بسته به نوع كار شما و تعداد افرادی دارد كه در شبكه شما مشغول به كار هستند.

مثلاً شاید كار شما طوری باشد كه همیشه تمام كامپیوترها را روشن نگه می‌دارید. در این حالت، مسأله فوق دیگر مشكل محسوب نمی‌شود. ولی این حالت را هم در نظر بگیرید كه ممكن است كاربری كه پشت كامپیوتر متصل به چاپگر نشسته، به هر دلیلی كامپیوتر را reboot كند، در حالی كه خبر ندارد فرد دیگری چند لحظه قبل دستور چاپ را صادر كرده است. البته این موضوع در منزل یا دفاتر كوچك مصداق ندارد چرا كه كامپیوترها در نزدیكی هم هستند و هر كس از كار دیگری خبر دارد. ولی اگر كامپیوترها از هم دور باشند و كاربران خبر از كار دیگران نداشته باشند، وقوع چنین اتفاقی اصلاً بعید نیست.

راه ساده حل این مشكل استفاده از print server است. با استفاده از این دستگاه می‌توانید چاپگر را به شبكه متصل كنید. پرینت سرور مدل‌های مختلفی دارد. مثلاً یك مدل هست كه فقط یك چاپگر را می‌توان به آن متصل كرد. مدل‌های دیگری وجود دارند كه چند پورت موازی یا USB دارند كه به هر كدام یك چاپگر وصل می‌شود و برای هر چاپگر یك كانكتور شبكه فراهم شده است. حتی مدل‌هایی هست كه ارتباط با شبكه را به صورت بی‌سیم فراهم می‌سازند.

متأسفانه نصب بسیاری از پرینت سرورها فرآیند دشواری است. امروزه تقریباً تمام چاپگرهای مخصوص شبكه (كه اتفاقاً مورد استفاده كارشناسان IT و متخصصین شبكه هستند)، برنامه نصبی دارند كه برای استفاده از آن به هیچ معلومات شبكه‌ای احتیاج نیست، در حالی كه تقریباً تمام پرینت‌سرورها (كه بیشتر مورد استفاده افراد ناآشنا به شبكه هستند) فرآیند نصب دشواری دارند و حتی گاهی باید به طور دستی تنظیماتی را روی آنها اعمال كرد.


به همین دلیل توصیه می‌شود اگر به دنبال چاپگرهای شبكه‌ای ارزان قیمت هستید، شركتی را انتخاب كنید كه چاپگر گران قیمت و حرفه‌ای هم تولید می‌كند (مثل HP)، زیرا در این حالت، برنامه خودكار نصب چاپگر ارزان همان برنامه‌ای خواهد بود كه برای چاپگر حرفه‌ای تهیه شده است. اگر وب‌سایت این شركت‌ها را بگردید، راهنمای نصب و نقدهایی كه بر محصولات آنها انجام شده را خواهید یافت و از این راه می‌توانید پی ببرید كه نحوه نصب و راه‌اندازی چاپگر آنها آسان است یا دشوار.
 
اگر قصد خرید چاپگر معمولی را دارید تا با پرینت سرور به شبكه متصل كنید، حتماً می‌توانید به جای این دو خرید، یك چاپگر شبكه‌ای ارزان با همان بودجه پیدا كنید و بخرید.

شركت‌های كوچك
شركت كوچك از دفتر كار خانگی بزرگتر است، ولی با یكی‌دو چاپگر شبكه‌ای می‌توان نیازهای چاپی آنجا را برطرف كرد. در این شركت‌ها معمولاً تعداد كامپیوترها ده-دوازده تا بیشتر نیست، ولی در یك فضای نسبتاً وسیع دور از یكدیگر مستقر هستند (مثلاً مثل یك دفتر حقوقی یا شركت حسابداری).
 
اگر كسب و كار شما در این گروه می‌گنجد، احتمالاً كسی را ندارید كه در امور شبكه یا چاپگر خبره باشد. برای همین، چیزی به غیر از یك چاپگر شبكه‌ای خوب با تنظیمات كاملاً خودكار نیازتان را برطرف نخواهد كرد. چاپگرهایی كه برنامه نصب آن‌ها خودكار و پیشرفته است، خودشان چاپگر را در شبكه جستجو و پیدا می‌كنند و با چند سؤال ساده از شما (مثلاً این كه آیا چاپگر درست پیدا شده؟ آیا می‌خواهید آن را به اشتراك بگذارید؟)

بقیه كارها را خودشان تحت كنترل می‌گیرند. ولی فكر نكنید همه برنامه‌های نصب به این راحتی هستند. بعضی‌ها آدرس IP را از شما می‌پرسند یا درست كردن پورت در ویندوز را به عهده خودتان می‌گذارند.

اگر از این حرف‌ها سردرنمی‌آورید و دوست ندارید تلفن بزنید و با نماینده فنی شركت سازنده چاپگر صحبت كنید، از همان اول چاپگری را بخرید كه تمام فرآیند نصب را به طور خودكار انجام می‌دهد. برای آگاهی از این موضوع، می‌توانید به وب‌سایت شركت سازنده مراجعه كنید.

صفحات وب‌مانندی كه به صورت خودكار در این نوع چاپگرها تعبیه شده تا وضعیت چاپگر را از طریق وب به مسؤول مربوطه نشان دهند، برای شركت‌های كوچك كاربرد بیشتری دارند تا دفاتر خانگی. مثلاً برای بررسی وضعیت جوهر چاپگر یا تعداد برگه‌های كاغذ، می‌توانید از این صفحات وب استفاده كنید (كه از هر كامپیوتر متصل به شبكه باز می‌شوند). اگر در شركتی مشغول هستید كه برای بررسی این مسائل مجبورید به طبقه دیگری بروید، آن وقت است كه قدر این قابلیت چاپگر را می‌فهمید.
 
بیشتر چاپگرها اطلاعات آماری دیگری را نیز از طریق صفحات وب به شما نشان می‌دهند، از قبیل تعداد صفحات چاپ شده به صورت رنگی، سیاه و سفید، یك‌رو یا دورو. با داشتن این اطلاعات می‌توانید در مورد چاپگری كه در آینده قرار است بخرید بهتر تصمیم‌گیری كنید.

بعضی چاپگرهای شبكه ویژگی‌هایی دارند كه در چاپگرهای غیرشبكه‌ای دیده نمی‌شوند. مثلاً ویژگی <چاپ خصوصی> دستور چاپ را معلق نگاه می‌دارد تا زمانی كه خودِ كاربر به سراغ چاپگر برود و شماره شناسایی شخصی خود را وارد كند. این ویژگی زمانی مفید است كه بخواهید اطلاعات حساس و محرمانه‌ای را چاپ كنید كه اطرافیان نباید از آن آگاه شوند.

چاپگر برای انجام چاپ خصوصی معمولاً به هارددیسكی احتیاج دارد كه بتواند اطلاعات دستور چاپ را نگه دارد. همین هارددیسك می‌تواند برای ویژگی‌های دیگری كه به هارد احتیاج دارند نیز مورد استفاده قرار بگیرد، مثل چاپ مجدد سند یا امكان <بازخوانی قبل از چاپ> كه اولین نسخه یك چاپ چند نسخه‌ای را بیرون می‌دهد و قبل از این كه ادامه چاپ را انجام دهد منتظر می‌ماند تا آن را بازخوانی و تأیید كنید.

هنگام خرید چاپگر شبكه توجه داشته باشید كه امكانات و قابلیت‌های كنترل كاغذ آن باید بیشتر از حدی باشد كه از یك چاپگر دسكتاپ انتظار دارید. اضافه كردن یا تغییر كاغذ در چاپگری كه در فاصله نسبتاً دوری از شما مستقر شده خیلی زحمت دارد.
 
اگر كاغذهای خاصی را داخل چاپگر گذاشته باشید (مثلاً سربرگ‌های شركت) یا برای انجام چاپ دو رو برگه‌های چاپ قبلی را پشت‌و‌رو كرده باشید و دوباره داخل چاپگر گذاشته باشید، همه زحمات شما به باد می‌رود اگر قبل از برگشتن به سر میز خودتان، كاربر دیگری دستور چاپی را صادر كند.

برای جلوگیری از وقوع چنین مشكلاتی، سعی كنید چاپگری را انتخاب كنید كه چند سینی برای ورود كاغذ داشته باشد تا بتوانید همزمان چند نوع كاغذ را داخل آن بگذارید. در ضمن ظرفیت قوطی‌های كاغذ هم باید بیشتر از حد معمولی كه برای چاپگرهای دسكتاپ به كار می‌رود باشند تا زود خالی نشوند.

اگر قصد چاپ به صورت دو رو را دارید، به این فكر نباشید كه كاغذها را دستی پشت و رو كنید، بلكه سعی كنید چاپگری بخرید كه خودش اتوماتیك این كار را انجام دهد. نكته دیگر این كه چاپگرهای شبكه‌ای چند منظوره برای شركت‌های كوچك بسیار به صرفه هستند. این چاپگرها ضمن شبكه‌ای بودن، امكانات كپی، اسكن و فكس را به شما می‌دهند.

شركت‌های متوسط
در این مقاله، منظور ما از شركت متوسط هر اداره یا محل كاری است در ابعاد یك ساختمان كه چاپگرهای آن دور از هم در طبقات یا اتاق‌های مختلف مستقر شده‌اند، به طوری كه مدیریت آنها از راه دور آسان‌تر از رفت و آمد میان آنهاست. در چنین شركت‌هایی، گذشته از این كه كادر فنی IT وجود داشته باشد یا نه، استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت از راه دور چاپگر مزایای زیادی دارد.

بیشتر سازندگان چاپگرهای شبكه‌ای نرم‌افزارهای خاص خود را برای مدیریت از راه دور همراه با چاپگر عرضه می‌كنند. حداقل توانایی‌های این نرم‌افزارها معمولاً این است كه می‌توانند چاپگر را در شبكه پیدا كنند، اطلاعاتی را در مورد وضعیت چاپگر نمایش دهند، و اجازه تغییر بعضی تنظیمات را از راه دور فراهم سازند. ولی این نكته را در نظر داشته باشید كه یك چاپگر خوب باید بتواند با نرم‌افزارهای مدیریتی طرف سوم هم كار كند، تا مجبور نباشید با تعویض چاپگر، هر بار كار كردن با یك نرم‌افزار دیگر را یاد بگیرید.

ده نكته‌ برای خرید چاپگر شبكه
 1- اول از همه مطمئن شوید كه اساساً به چاپگر شبكه احتیاج دارید یا نه. برای شبكه‌های كوچك در یك كسب و كار جمع و جور، چاپگر معمولی و share كردن آن معمولاً كار را راه می‌اندازد.6- اگر از چاپ دو رو زیاد استفاده می‌كنید، اصلاً روی پشت‌ورو كردن برگه‌ها به صورت دستی حساب نكنید. به جای این كار یك duplexer بخرید كه این كار را به طور خودكار انجام می‌دهد.
2- دقت كنید چاپگری كه انتخاب می‌كنید اینترفیس سازگار با شبكه شما را داشته باشد. امروزه عموماً از شبكه‌های اترنت استفاده می‌كنند، ولی حالت‌های دیگری هم وجود دارد. در ضمن متوجه باشید كه چاپگر با سیستم عامل شما هم بتواند كار كند.7- دقت كنید ببینید قوطی‌های ورودی كاغذ چاپگری كه انتخاب كرده‌اید تا چند برگه ظرفیت دارد. برای یك شركت كوچك حداقل هزار برگ مناسب است. فكر نكنید این تعداد الان لازم نیست، خیلی زود خواهید دید كه هزار برگ هم كم است.
3- اگر به طور كامل با اصول تنظیم و راه‌اندازی چاپگر شبكه آشنایی ندارید، حتماً چاپگری را انتخاب كنید كه تنظیمات آن به صورت خودكار انجام می‌شود. برای راه‌اندازی چاپگر شبكه به طور دستی باید آدرس‌دهی IP، تعریف پورت و چند چیز دیگر را بلد باشید.8- قوطی یا سینی خروجی كاغذ هم باید به اندازه كافی ظرفیت داشته باشد. مردم معمولاً نمی‌آیند برگه‌های خود را بلافاصله بعد از چاپ بردارند، بلكه ساعت‌ها یا روزها می‌گذارند آن‌ها همان جا باقی بماند.
4- سعی كنید چاپگری را انتخاب كنید كه دارای صفحات وب باشد تا بتوانید از طریق برنامه مرورگر خود از وضعیت چاپگر آگاه شده و به انجام تنظیمات ضروری بپردازید. صفحات وب از كار كردن با پانل LCD خود چاپگر خیلی راحت‌تر است (حتی اگر چاپگر در كنار شما باشد).9- اگر به چند چاپگر احتیاج دارید، سعی كنید مدل‌هایی را بخرید كه همه آنها با یك نرم‌افزار مدیریت سازگار باشند تا بتوانید از یك نقطه به مدیریت تمام آنها بپردازید.
5- اگر كار شما طوری است كه هیچ كس نباید از محتوای اسناد چاپ شده توسط دیگران مطلع شود، چاپگری بخرید كه ویژگی چاپ خصوصی داشته باشد. با این ویژگی، هر كس مجبور است قبل از خارج شدن كاغذ به سراغ چاپگر برود و شماره شناسایی شخصی خود را وارد كند.

10- حتی اگر فكر می‌كنید اوایل كار نیازی به وسایل اضافی كنترل كاغذ ندارید، سعی كنید چاپگری را انتخاب كنید كه قابلیت افزودن این وسایل را داشته باشد تا بعدها دچار مشكل نشوید.


بعضی سازندگان چاپگر هیچ نرم‌افزار خاصی را به این منظور تدارك نمی‌بینند، بلكه در عوض برنامه‌های معتبری را معرفی می‌كنند كه می‌توانند با چاپگرهای آنها كار كنند و در واقع این را یكی از نقاط مثبت محصولات خود می‌دانند. برنامه‌هایی چون CentreWare Web محصول زیراكس، MarkVision محصول Lexmark و Web Jetadmin محصول
 HP از جمله این نرم‌افزارهای مدیریتی معتبر هستند كه همگی به صورت رایگان از اینترنت قابل دریافت هستند.

شاید بهتر باشد قبل از انتخاب چاپگر، یكی دو مورد از این برنامه‌ها را پیدا و نصب كنید تا با امكانات و قابلیت‌های هر یك را مورد ارزیابی قرار دهید. سپس این امكانات را با امكاناتی مورد مقایسه قرار دهید كه در نرم‌افزار اختصاصیِ همراهِ چاپگر مورد نظرتان گنجانده شده و ببینید كدام یك بهتر است، یا ببینید آیا چاپگری كه قصد خرید آن را دارید می‌تواند با آن نرم‌افزار عمومی كار كند یا خیر.

وقتی نرم‌افزار و چاپگری را پیدا كنید كه با یكدیگر سازگاری دارند، آن وقت می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار از راه دور به مدیریت چاپگر پرداخته و اعمالی چون ارتقاء firmware  چاپگر یا پیكربندی آن را انجام دهید. به علاوه، معمولاً راهی وجود دارد كه بتوانید به ارسال اخطار یا هشدارهایی برای كاربران بپردازید (غالباً از طریق email) یكی دیگر از امكانات معمول این است كه می‌توانید چاپگرها را در گروه‌های منطقی دسته‌بندی كنید تا مدیریت و كنترل آنها آسان‌تر شود.

سرعت چاپگر و كنترل كاغذ معمولاً برای شركت‌های متوسط مهمتر از شركت‌های كوچك هستند. برای همین یادتان باشد چاپگری را انتخاب كنید كه سرعت چاپ آن در حد قابل قبولی برای شركت‌تان باشد تا هر كس مجبور نباشد منتظر بماند تا چاپ‌های قبلی تمام شوند.
 
در ضمن یادتان باشد چاپگری كه انتخاب می‌كنید هم از نظر تنوع كاغذهایی كه قبول می‌كند و هم از نظر تعداد برگه‌هایی كه می‌توان داخل آن گذاشت چیز مناسبی باشد.

بسته به تعداد افرادی كه از چاپگر استفاده می‌كنند و تعداد و نوع صفحاتی كه هر روز توسط چاپگر به چاپ می‌رسد، ممكن است به وسایلی چون stacker (برای جمع كردن برگه‌های چاپ شده) یا sorter (برای تفكیك برگه‌های هر چاپ از یكدیگر) احتیاج پیدا كنید. البته قرار نیست تمام امكانات در تمام چاپگرهایی كه می‌خرید وجود داشته باشد. معمولاً می‌توانید با برنامه‌ریزی مناسب و تصمیم‌گیری در مورد محل قرار گرفتن هر چاپگر، ترتیبی بدهید كه تمام نیازهای كارمندان شركت حداقل با یكی از چاپگرها پاسخ داده شود


بقیه مطالب وبلاگ l یک مثال ساده در ماکرو نویسی
l ایجاد یک ماجول در ماکرو
l اولین درس ماکرو
l آغاز ماکرو نویسی در اکسل
l تبلت پی سی چیست؟
l سیستم عامل آندروید چیست ؟
l ملکه تبلت‌ درCES 2011 کیست؟
l چگونه یك متخصص امنیتی شوم؟
l تحلیلى اقتصادى از تاثیر اینترنت و فناورى اطلاعات بر بازارها و موسسات بیمه‌
l راه‌اندازی بزرگ‌ترین مرکز فناوری دنیا در چین
l معرفی MRTG به عنوان نرم افزار Monitoring شبکه
l نرم‌افزار یک ‌بیستم صادرات هند را شامل می‌شود
l سایت انستیتوی فیلم آمریكا
l What is Chief Information Officer
l مدیریت زنجیره تأمین با استفاده از فناوری‌های بی‌سیم و موبایل

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو