به نام خدا

 

    تماس با مدیر سایت/Contact  ایمیل من

 وبلاگ من-->

آیا VPS را می شناسید ؟

عمومی ,

یکشنبه 30 اردیبهشت 1386


طبقه بندی موضوعی : سایر مقالات
نویسنده : كیانوش مرادیان
ناشر : همكاران سیستم
تاریخ انتشار : 02/02/1386

 

آیا VPS را می شناسید ؟

 

Virtual Private Servers یا سرورهای تخصصی مجازی جزء سرورهای پیشرفته با آخرین تكنولوژی مجازی سازی هستند. پایه كار،  تقسیم  مجازی یك سرور قدرتمند فیزیكی به چندین سرور مجازی است به طوری که هر یك از سرورهای مجازی كاملا مانند یك سرور فیزیكی شبكه مشاهده می شوند و با همان ساختار اولیه و اسكریپت ها ، كاربران ، پردازش ها ، سیستم فایل و ... عمل می کنند.

 

اساس سرور مجازی :

VPS درست مانند یك سرور مستقل شبكه عمل  می کند.

 

این سرور ،پردازش ها، كاربران ، فایل ها و دسترسی به Root ویژه  خود را دارد.

هر سرور، دارای آدرس شبكه ، شماره پورت ، جدول ها ، فیلترینگ و قوانین روتینگ ویژه است.

هرسرور مجازی ساختار و تعاریف خاص خود را برای سیستم و نرم افزارهای كاربردی دارذ.

هر سرور مجازی دارای ورژن سیستم عامل و نرم افزار ویژه  است.

هر سرور مجازی قادر به حذف ،اضافه و تغییر فایل هاست به طوری که می توان نرم افزارهای كاربردی متفاوتی روی آن ها  نصب کرد .

 

 

 

 

همان طور  كه در شكل بالا دیده می شود ،هر VPS، مستقل از دیگر سرورهای مجازی است.. کع هریك می توانند نرم افزارهای كاربردی خود را داشته باشند.  كاربر Root درست مانند سرور مادر، حقوق دسترسی كامل را به سرور خود اختصاص می دهد.

این سرور ها دارای قابلیت های فراوانی برای نصب انواع نرم افزار و كاربری های متفاوت و متنوع هستند. اما راه اندازی تمام امكانات روی یك سرور مجازی ، به سب  اشغال منابع پردازشگر و حافظه سبب. هرز رفتن و کندی کار می شود. برای جلوگیری از هرز رفتن منابع ، از یك سری قوانین برای تخصیص منابع   پیروی  می شود كه بسته به نوع نرم افزارهای مورد نیاز (برای نصب و كاربری آن ها ) متفاوت هستند.  با این قوانین قادر خواهیم بود  بیش ا ز 20 منبع اصلی سیستم خود را مدیریت کنیم و برای آن ها حداكثر و حداقل درنظر بگیریم .

مدیریت منابع به ما امکان می دهد تا حداقل حافظه RAM و CPUرا برای هر VPS اختصاص دهیم. به این ترتیب از تأثیر سرورهای مجازی دیگر كاسته می شود و سرور مجازی قادر به انجام وظایف خود به شکل نرمال خواهد بود. همچنین مازاد منابع به سرورهایی كه به منابع بیشتری احتیاج دارند، اختصاص می یابد .

سرورهای مجازی VPS فاصله ای را كه بین سرورهای به اشتراك گذارده شده و سرورهای اختصاصی وجود داشت پرکرده و دارای كلیه مزایای یك سرور اختصاصی است.

سرورهای مجازی یا VPS دارای پنج فایده عمده هستند :

قیمت : سرورهای مجازی امکان داشتن سرور عملیاتی کامل را تنها با داشتن كسری از قیمت سرور مادر فراهم خواهند آورد.

یكپارچگی اطلاعات : با داشتن VPS قادر به تعریف نسخه پشتیبان از نوع Incremental روی Raid Array 5 خواهید شد.

مدیریت : ماهیت  سرور مجازی به معنی امكان اعمال مدیریت روی نرم افزارهای مختلف و نصب Patch ها و Update هاست . نگران بروزرسانی بسته های نرم افزاری نباشید، زیرا  توسط خود ما قابل كنترل هستند.

عملیاتی بودن :  سرور مجازی یا VPS كاملا عملیاتی است و مانند یك سرور مستقل عمل می كند.

استفاده مؤثر از منابع : با سرور مجازی قادر به دسترسی بر منابع مورد نیاز خواهید شد. در صورت نیاز بیشتر می توانید به راحتی آن را مدیریت کنید و منابع لازم را به نرم افزار خود اختصاص دهید.

 

سرورهای مجازی  چهار فایده اساسی در  به اشتراك گذاری دارند:

كنترل :  سرور اختصاصی مجازی دسترسی Root را به شما خواهد داد، به این ترتیب امكان اعمال تغییرات رادر تنظیم و ساختار سیستم فایل  خواهید داشتو قادر خواهید بود نرم افزار را نصب کنید ، آن را تغییر دهید  یا  حذف کنید. در محیط به اشتراك گذارده شده ، می توانید به ساختار اعتماد کنید و بهترین كارایی را از سیستم  انتظار داشته باشید.

امنیت : با سرور مجازی، سیستم فایل شما قابل مشاهده توسط دیگر سرورهای مجازی نیست. در سیستم های به اشتراگ گذاری، دیگر كاربر با دسترسی Shell ، می تواند هركاری در محیط به اشتراك گذارده شده انجام دهد. اما این امکان در سرور های مجازی وجود ندارند و امنیت و اختصاصی بودن اطلاعات حفظ خواهد شد.

ایزوله بودن : در محیط های به اشتراك گذارده شده درصورت اجرای چندین اسكریپت، امكان اختلال در كار و نقصان وجود دارد ، زیرا منابع به طور كامل ایزوله نیستند. در VPS شما دارای منابع كاملا ایزوله هستید و نرم افزارهای به اشتراك گذارده شده در روند كاری سرور اشکال ایجاد نمی كند.

كارایی : در  محیط به اشتراك گذاری منابع، امكان استفاده از حداكثر منابع توسط پردازشی خاص وجود دارد.  این امکان ، از قابلیت و كارایی سیستم می كاهد. در  سرور اختصاصی مجازی در واقع شما ظرفیتی از منابع را برای كارهر سرور نضمین می كنید.  به این ترتیب امكان استفاده از آن ها در صورت نیاز وجود خواهد داشت و كارایی فدای نوع استفاده از منابع توسط نرم افزارها نخواهد شد.

 

مطالب بالا ،  دلایلی مستند و منطقی برای استفاده از سرور های مجازی و پیاده سازی VPS در شبكه های كامپیوتری هستند. هرچند استفاده از  سرور مستقل در ظاهر آسان تر  و در صرفه جویی زمان مؤثرتر است ،  وقتی به فایده های سرور مجازی و صرفه جویی  در هزینه فكر كنیم، به استفاده بیش از پیش از آن  تشویق خواهیم شد.

http://www.systemgroup.net/fa/view/style.asp?p=5.3&i=646


بقیه مطالب وبلاگ l یک مثال ساده در ماکرو نویسی
l ایجاد یک ماجول در ماکرو
l اولین درس ماکرو
l آغاز ماکرو نویسی در اکسل
l تبلت پی سی چیست؟
l سیستم عامل آندروید چیست ؟
l ملکه تبلت‌ درCES 2011 کیست؟
l چگونه یك متخصص امنیتی شوم؟
l تحلیلى اقتصادى از تاثیر اینترنت و فناورى اطلاعات بر بازارها و موسسات بیمه‌
l راه‌اندازی بزرگ‌ترین مرکز فناوری دنیا در چین
l معرفی MRTG به عنوان نرم افزار Monitoring شبکه
l نرم‌افزار یک ‌بیستم صادرات هند را شامل می‌شود
l سایت انستیتوی فیلم آمریكا
l What is Chief Information Officer
l مدیریت زنجیره تأمین با استفاده از فناوری‌های بی‌سیم و موبایل

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic